Connect with us

Spodziewany rozwój afrykańskiego rynku domen

Marketing internetowy

Spodziewany rozwój afrykańskiego rynku domen

Afryka jest jednym z najgorzej rozwiniętych gospodarczo i technologicznie obszarów świata. Widać to również na przykładzie rynku domen. Dane dostarczone przez ICANN informują, że wartość afrykańskiego rynku domen opiewa na zaledwie 52 miliony dolarów. W porównaniu z wielkością tego kontynentu oraz licznym zaludnieniem, jest to naprawdę niewiele.

Liczby dotyczące sprzedaży adresów internetowych mówią same za siebie. Według danych zebranych w maju 2017 roku, liczebność stron zarejestrowanych w afrykańskich rozszerzeniach ccTLD (a jest ich 54, co odpowiada ilości krajów na kontynencie) wynosi 3,5 miliona. Do tego dochodzi liczba 1,4 miliona, równająca się ilości posiadanych przez Afrykańczyków (zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne) stron z końcówkami typu gTLD (.com, .org i tym podobne). Liczby te są niezwykle skromne, jak na 1,2 miliarda mieszkańców tego kontynentu.

Z owych statystyk można wyciągnąć kilka wniosków. Przede wszystkim to, że złe warunki gospodarcze panujące w większości afrykańskich krajów nie pozwalają nie tylko na utrzymanie domeny, ale nawet na stały dostęp do internetu czy posiadanie odpowiedniego urządzenia, który mógłby się z nim połączyć. W dodatku, obserwacje pokazują, że Afrykańczycy, mający dostęp do internetu, łączą się z nim przeważnie za pomocą telefonów komórkowych, a nie komputerów, będących głównym narzędziem tworzenia stron internetowych i w efekcie zakupu domeny.

Jednak nasuwa się również mniej oczywisty wniosek, który roztacza bardziej optymistyczny obraz całej sytuacji. Od listopada 2016 roku do maja 2017 roku, odsetek adresów, mających afrykańskie końcówki ccTLD, zanotował wzrost aż o 21 procent. Sygnalizuje to więc coraz bardziej dynamiczny rozwój dostępu internetu i wykorzystania jego możliwości, a tym samym nieuchronny wzrost popularności takich elementów jak afrykański rynek domen. Tym samym, Afryka staje się nowym, nie wykorzystanym terenem pod inwestycje o ogromnym potencjale. Bazując na tych informacjach, warto obserwować dalszy rozwój wydarzeń w afrykańskiej gospodarce i śledzić pewny wzrost aktywności na tamtejszym rynku domen.

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Marketing internetowy

Popularne

Najnowsze wpisy

Chmura tagów

To Top