Connect with us

User experience design – Przyjemność użytkownika przede wszystkim

Marketing internetowy

User experience design – Przyjemność użytkownika przede wszystkim

UX Design jest w Polsce czymś stosunkowo nowym, rozwój tej branży trwa zaledwie od kilku lat, jednakże rozwija się ona na tyle dynamicznie, iż żadna szanująca się agencja interaktywna nie może pozwolić sobie na zaniedbanie tego aspektu swoich produktów. Czym jednak jest UX Design? Mówiąc najkrócej jest to projektowanie aplikacji, stron internetowych czy programów w taki sposób, który dostarczy użytkownikowi uczucie satysfakcji.

 

Cechy UX Designera

UX Designerzy muszą wykazywać zarówno dużym wyczuciem estetycznym jak i wysokimi zdolnościami analitycznymi – jest tak z powodu tego, iż odpowiadają oni za sposób interakcji użytkowników z witryną. Jeśli owa interakcja przebiega w przyjemny sposób klient automatycznie spędza na stronie więcej czasu, co może przełożyć się na np. zrobienie większych zakupów w sklepie internetowym. UX Designerzy częstokroć muszą myśleć nieszablonowo oraz mieć w sobie coś z socjologów – aby zaprojektować dobry produkt należy wiedzieć do jakiej grupy społecznej będzie on kierowany i czego wspomniana grupa może od niego oczekiwać.

 

Obowiązki UX Designera

UX Designer każdy projekt powinien rozpoczynać od dokładnego zapoznania się z potrzebami swojego zleceniodawcy – czemu właściwie ma mu służyć dana strona internetowa, co chce uzyskać zlecając zaprojektowanie aplikacji. Następnym etapem jest analiza samego produktu, który ma zostać zaprojektowany. W końcu przychodzi czas na poznanie potrzeb użytkowników – w tym punkcie należy przeanalizować działania konkurencji, jej mocne strony oraz to czym przyciąga do siebie klientów. Przedostatnim etapem jest testowanie projektu – należy sprawdzić czy użytkownicy rzeczywiście wchodzą z nim w interakcje w taki sposób jak to zaplanowano.

 

Wykształcenie UX Designera

W związku z faktem, iż zawód UX Designera istnieje na polskim rynku zaledwie kilka lat ciężko jest znaleźć szkoły do niego przygotowujące – co prawda wiele z prywatnych uczelni utworzyło kierunki studiów podyplomowych związanych z UX Designem, ale nie są one jeszcze powszechnie dostępne. W internecie dostępnych jest wiele kursów w dość przystępnych cenach, jednakże wydaje się, iż nie wyczerpują one tematu całościowo. Jeśli chodzi o wykształcenie UX Designerów jedno jest pewne – w wielu wypadkach to ludzie, którzy przeszli do IT z innych branż, związane jest to ze wspomnianą wcześniej koniecznością łączenia umiejętności analitycznych i umiejętności miękkich.

 

Narzędzia pracy UX Designera

Wiele z projektów swoje początki ma na zwykłych papierowych kartkach, wszystko wszakże zaczyna się od początkowego szkicu. Następnie taki prototyp zostaje przeniesiony do formy cyfrowej – podstawowym narzędziem jest program Axure – umożliwia on stworzenie prototypów i ich testowanie. Zaletą tego programu jest fakt, iż po skończonej pracy można wyeksportować gotowy plik HTML i przedstawić go klientowi. W pracy UX Designerów korzysta się również najbardziej znanego na świecie edytora grafiki – Photoshopa. Przydaje się on, gdy trzeba wprowadzić szybkie poprawki w określonym elemencie graficznym.

 

Projektowanie doświadczeń związanych z obcowaniem z aplikacjami możemy uznać za przyszłość branży IT – zapewne niedługo stanie się to jednym z najważniejszych aspektów branych pod uwagę przy projektowaniu aplikacji i witryn. Dzięki odpowiedniemu projektowi użytkownicy będą chcieli wracać na określone strony, a to może przekładać się bezpośrednio na wyniki finansowe danej firmy.

Continue Reading
You may also like...

Absolwent filologii polskiej, który na ostatnim roku zainteresował się tematyką funkcjonowania treści w nowych mediach oraz marketingiem internetowym. Pasjonat powoli budujący swoje doświadczenie poprzez praktyczny kontakt ze światem SEO/SEM

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Marketing internetowy

To Top