Connect with us

Jak optymalizować pliki graficzne pod SEO?

Jak zoptymalizować pliki graficzne pod SEO

SEO

Jak optymalizować pliki graficzne pod SEO?

Wiele osób projektując stronę firmową nie zastanawia się nawet nad znaczeniem plików graficznych dla jej późniejszego pozycjonowania. Dzieje się tak dlatego, że zdjęcia, czy obrazki wydają się większości elementem ozdobnym, nie mającym większego znaczenia dla wyszukiwarki. Częstokroć strony, na których znajduję się dobra jakościowo treść, taka jak artykuły i poradniki, są zupełnie niezoptymalizowane pod względem plików graficznych.

 

Atrybut ALT

Jak więc zadbać o odpowiednią optymalizację tego elementu naszej strony? Roboty wyszukiwarki nie są w stanie odczytywać treści widocznej na zdjęciach, oznacza to, iż są w pewien sposób „ślepe”, jednakże możemy im łatwo podpowiedzieć co widnieje na obrazkach. Tu właśnie z pomocą przychodzi nam atrybut „alt”. Alt jest skótowcem od alternative,  po polsku możemy określić to mianem opisu alternatywnego, który jest wyświetlany użytkownikowi wtedy, gdy z jakiegoś powodu przeglądarka nie może otworzyć pliku graficznego. W związku ze wspomnianą „ślepotą” robotów Google korzystają one każdorazowo właśnie z treści tegoż opisu, aby określić co znajduje się na zdjęciach. Warto więc w atrybucie alt zawrzeć teksty o charakterze stricte informacyjnym, idealnie jeśli będzie on zawierał również frazę kluczową powiązaną z artykułem, do którego dołączony został określony plik graficzny. Zapis atrybutu alt w kodzie strony wygląda najczęściej w następujący sposób:

<img src=”adres obrazka” alt=”Opis alternatywny” />

 

Nazwa pliku graficznego

Również sama nazwa pliku graficznego jest istotna, jeśli chodzi o pomoc w pozycjonowaniu strony. Bardzo często zdarza się, zwłaszcza w dużych serwisach, iż pliki graficzne mają losowe nazwy składające się szeregu liter i cyfr. Tytuły te w żaden sposób nie informują o tym, co znajduje się na zdjęciach. Należy więc w tytule umieścić bardzo krótki opis tego co znajduje się na zdjęciu np. „jak-optymalizowac-obrazki-pod-seo.png” lub odnaleźć frazę kluczową związaną z artykułem i zmieścić ją jako tytuł pliku graficznego np.: „optymalizacja-zdjec-seo.png”.

Rozmiar zdjęcia

Równie ważnym parametrem może okazać się rozmiar zdjęcia, mowa oczywiście o ilości pamięci, jaką będzie ono zajmowało – zasada jest jedna, im mniejszy rozmiar fotografii tym lepiej, zaleca się, aby jeden plik graficzny zajmował do 70 kb. Jeśli nasza strona ma problem z rozmiarem grafik warto sprawdzić co możemy zmienić np. dzięki darmowemu narzędziu Google Pagespeed Insights, które wyświetli nam proponowane zmiany i podpowiedzi jak je wdrożyć.

Continue Reading
You may also like...

Absolwent filologii polskiej, który na ostatnim roku zainteresował się tematyką funkcjonowania treści w nowych mediach oraz marketingiem internetowym. Pasjonat powoli budujący swoje doświadczenie poprzez praktyczny kontakt ze światem SEO/SEM

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in SEO

To Top